Miasto Trzech Wyznań - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Miasto Trzech Wyznań

W Gminie Kępno podejmowane są kolejne inicjatywy mające na celu pielęgnowanie pamięci o Kępnie - mieście budowanym przez wiernych trzech wyznań: Polaków, Niemców i Żydów.

 

W roku 2008 przed budynkiem kępińskiej synagogi miała miejsce modlitwa duchownych trzech wyznań za zmarłych chrześcijan i Żydów (z udziałem naczelnego rabina Wrocławia i Śląska Icchaka Rapoporta), a w pierwszą rocznicę tego wydarzenia nastąpiło ponowne spotkanie duchownych i rozstrzygniecie konkursu plastycznego ?Kępno - miasto trzech wyznań? adresowanego do kępińskiej młodzieży.

 

W spotkaniu wzięli udział między innymi: rabin Icchak Rapoport, wiceprzewodniczący wrocławskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Jerzy Kichler, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Kępnie ks. kanonik Krzysztof Nawrocki oraz pastor parafii ewangelicko-augsburskiej Michał Kühn.

 

W 2009 roku w Warszawie podpisany został akt notarialny dotyczący przekazania Gminie Kępno przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej budynku synagogi, który wykorzystany ma zostać przez samorząd kępiński na cele kulturalne. Obecnie trwają starania o pozyskanie środków finansowych, które pozwoliłyby na remont tego zabytkowego obiektu.

 

Organizowane są spotykania, których celem jest przywołanie ducha dawnego wielokulturowego Kępna, w których harmonijnie współegzystowali przedstawiciele trzech wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i mojżeszowego.

 

W październiku 2010 roku odbyło się I KĘPIŃSKIE SPOTKANIE NA STYKU KULTUR, RELIGII I CZASÓW, podczas którego przywołano ducha dawnego wielokulturowego Kępna, w których harmonijnie współegzystowali przedstawiciele trzech wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i mojżeszowego.

 

Podczas spotkania zaprezentowane zostały prelekcje ? ks. Krzysztofa Cieślara, proboszcza Parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Kępnie pt.: ?Być ewangelikiem? oraz Mirosława Łapy, redaktora naczelnego gazety lokalnej ?Tygodnika Kępińskiego? i autora publikacji pn.: ?Kępińscy Żydzi?, który mówił o społeczności żydowskiej zamieszkującej w przeszłości Kępno.

 

Zwieńczeniem spotkania był - zorganizowany pod hasłem ?Muzyka żydowska wraca do Kępna? - koncert zespołu ?Hagada? z Krotoszyna. Spotkanie przygotowane zostało przez Stowarzyszenie ?Socjum Kępno i Okolice? przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie.

 

W roku 2009 kępiński magistrat zlecił oczyszczenie macew z żydowskiego cmentarza, odczytanie treści na nich zapisanych i ich zarchiwizowanie.

 

Zadania tego podjal się Bogdan Rachuta, który wcześniej czyścił macewy w Ostrowie Wielkopolskim. Fotograficzną dokumentację, będącą wynikiem prac przeprowadzonych przez Bogdana Rachutę prezentujemy poniżej:

 

Link do galerii

 

 

Muzeum Ziemi Kępińskiej posiada w swoich zbiorach kolekcję judaików, czyli przedmiotów związanych z pobytem w naszym mieście mieszkańców wyznania mojżeszowego.

 

Kolekcja ta liczy sobie ponad 20 obiektów i w jej skład wchodzą następujące przedmioty:

  • Tora (XVIII w.)
  • Talmud (poł. XIX w.)
  • 2 świeczniki chanukowe
  • balsaminka
  • szofary czyli rogi obrzędowe
  • kielichy sederowe używane przy obrzędach szabasu
  • fragment zasłony na szafę ołtarzową synagogi kępińskiej
  • karty pocztowe z wyobrażeniem synagogi i jej wnętrza.

 

Kolekcja ta jest stale powiększana i stanowi jeden z priorytetów polityki zakupów prowadzonej przez muzeum.

 

{gallery}judaika,crop=1,crop_factor=50,ratio=0,width=125,height=100,thumbs=0,{/gallery}

 
Strona główna Kultura Miasto Trzech Wyznań

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016